0

Fotokopi Kağıdı ve Fiyatları

Kullanım amaçları ve gramajlarına göre zengin bir yelpazede sunulan fotokopi kağıdı türleri; dijital baskı ve kopya alma işlemlerinde kullanılıyor. İş hayatından kişisel kullanıma kadar geniş bir alanda ihtiyaç duyulan fotokopi kağıtları, günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçası olarak öne çıkıyor. 


Fotokopi Kağıdı Nedir?

Fotokopi kağıdı, belgelerin kopyalanması, yazıcıdan çıktı alınması veya diğer baskı işlemleri için kullanılan özel kağıt türleri olarak tanımlanıyor. Genellikle düz ve ince yapıya sahip olan bu kağıt türleri, yazıcılar ve fotokopi makineleri tarafından kolayca işlenebiliyor. Farklı renklerde ve gramajlarda bulunan kağıtlar, iş dünyasından eğitim alanına kadar zengin kullanım yelpazesiyle dikkat çekiyor.  


A4 Fotokopi Kağıdı Nedir?

Günlük hayatta, iş ortamlarında ve eğitim sektöründe sıklıkla kullanılan a4 kağıtları, yüksek baskı kalitesi ve performansıyla öne çıkıyor. Yazı, resim, grafik ve diğer belgelerin baskısını almak ya da çoğaltmak için ideal olan a4 fotokopi kağıdı, kullanıcılarına geniş bir ürün seçeneği sunuyor. Farklı kalınlıklarda ve özelliklerde üretilen ve en çok tercih edilen A4 fotokopi kağıdı, kaliteli malzemelerden yapıldığı için uzun ömürlü kullanımı beraberinde getiriyor. 


A5 Fotokopi Kağıdı Nedir?

Standart boyutlardaki fotokopi kağıtlarından biri olan a5 fotokopi kağıdı, 148 x 210 milimetre ölçülerine denk geliyor. Genellikle küçük broşürler, el ilanları, not defterleri ve benzeri belgelerin basımı için tercih ediliyor. A5 boyutu, belgelerin taşınabilirliğini artırıyor ve içeriklerin düzenli bir şekilde sunulmasına olanak sağlıyor.


Fotokopi Kağıdı Çeşitleri

Çeşitli amaçlara yönelik olarak sunulan fotokopi kağıdı türleri, hayatın farklı alanlarındaki ihtiyaçlara cevap veriyor. En popüler seçeneklerden biri olan A4 boyutundaki kağıtlar, 210 × 297 mm ölçülerinde karşımıza çıkıyor. Genellikle posterler ve büyük ölçekli dokümanlar için kullanılan A3 boyutundaki kağıtlar ise diğer öne çıkan fotokopi kağıtları arasında yer alıyor. A5 boyutundaki fotokopi kağıtları ise daha küçük çıktılar almak için tercih ediliyor. 70, 80, 90 gram gibi seçenekler arasından ihtiyacınıza en uygun olan fotokopi kağıdı çeşidini seçerek baskı ihtiyaçlarınıza uygun çözümlere ulaşabilirsiniz.


Fotokopi Kağıdı Renk ve Ağırlık Seçenekleri

Fotokopi kağıtları için uluslararası standartlara uygun olarak belirlenen boyutlar, genellikle A ve B sınıfı ölçülerle ifade ediliyor. A0 ve B0, referans boyutlar olarak tanımlanıyor ve diğer boyutlar bu referans ölçülerin birbirlerine oranıyla belirleniyor. Örneğin, A3 boyutundaki fotokopi kağıdı 297x420 mm ölçülerine sahip oluyor. A4 boyutunu bulmak için ise A3'ün uzun kenarının yarısını almak yeterli oluyor.  

Fotokopi kağıtları genellikle beyaz olarak bilinse de, renkli fotokopi kağıtları da satışa sunuluyor. Ev ve kişisel kullanım için, renkli kağıtlar klasik beyaz kağıtlar kadar tercih ediliyor. Parlak neon renklerden pastel tonlara kadar çeşitli renkli fotokopi kağıdı seçeneklerine ulaşılabiliyor. Farklı kullanım ihtiyaçlarına göre, farklı gramajlarda kağıt tercih edilebiliyor. Klasik 80 gram ağırlığındaki 1 top fotokopi kağıdı genellikle 500 adet içeriyor, renkli fotokopi kağıdı  ise 100'lü paketler halinde satışa sunuluyor.


Fotokopi Kağıdı Nasıl Kullanılır?

Fotokopi makinelerinde çıktı almak ve kopya oluşturmak için fotokopi kağıdı çeşitlerinden yararlanılabiliyor. Kullanıcılar, ihtiyaçlarına göre kağıdın kalınlığını seçebiliyor. Makineye yerleştirilen kağıt, belgenin taranması ve kopyasının alınması işlemleri için kullanılıyor.


Fotokopi Kağıtlarının Özellikleri

Baskı işlerini kolaylaştıran bir dizi özellikle öne çıkan fotokopi kağıdı çeşitleri, kullanıcıya çeşitli avantajlar sağlıyor. Dikkat çeken özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Üstün beyazlık derecesi, belgelerin okunurluğunu artırıyor ve net sonuçlar sağlıyor.

 • Yoğun kullanıma uygun yapılarıyla uzun süreli kullanımı mümkün kılıyor.

 • Çift taraflı baskı imkânı sunarak enerji ve maliyet tasarrufu vadediyor.

 • Kaliteli kağıt yapısı, baskıların solmadan uzun süre arşivlenmesini kolaylaştırıyor.

 • Sunumlardan iş evraklarına, ders notlarından kişisel projelere kadar geniş kullanım alanıyla öne çıkıyorlar.

 • Geri dönüşüm özellikleriyle çevreye duyarlı bir tercih sunuyorlar.


Fotokopi Kağıtları Nerelerde Kullanılır?

Günümüzde fotokopi kağıdı türleri ve spiralli defterler, farklı alanlarda yaygın olarak kullanılıyor. Pratik ve kullanışlı olan fotokopi kağıtlarının kullanım alanlarını şu şekilde listeleyebiliriz;

 • Ev ortamlarında günlük ihtiyaçları karşılamak 

 • Ofislerde rapor, sunum ve günlük evrakların çıktısını almak

 • Eğitim kurumlarında öğrenci ve öğretmenlerin ders notları, sınav soruları ve çalışma kağıtları gibi belgeleri çoğaltmak 

 • Kırtasiye ve baskı merkezlerinde müşterilerin istedikleri belgeleri basmak 

 • Resmi kurumlarda gerçekleşen arşivleme, günlük raporlar ve diğer resmi işlemler 

 • Restoranlar, kafeler, pansiyonlar ve oteller gibi işletmelerde müşteri bilgilerini tutmak, menüler oluşturmak ve hesap yapmak 

 • Seminer, konferans ve toplantı gibi organizasyonlarda notları paylaşmak, sunum yapmak ve katılımcı bilgilerini saklamak 

 • Sanat alanında resim ve el sanatı çalışmalarında, müzik alanında ise notaları yazmak ve takip etmek 

Fotokopi Kağıtlarını Kullanırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Fotokopi kağıdı kullanırken daha iyi sonuçlar elde etmek istiyorsanız bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Kağıtları nemden, tozdan ve yüksek hava akımından uzak tutarak saklamak, bu noktalardan en önemlisi! Kaliteyi korumak için ürün paketini doğrudan ışık ve ısıya maruz bırakmamalısınız. 


Fotokopi Kağıtları Fiyatları

Fotokopi kağıtları piyasada geniş bir yelpazede sunulduğu için farklı maliyetlerde karşımıza çıkabiliyor. Kağıdın kalınlığı ve kalitesi ile fotokopi kağıdı fiyat aralıkları genellikle doğrudan ilişkilidir. Daha kalın ve yüksek kaliteli fotokopi kağıdı genellikle diğerlerine göre biraz daha yüksek fiyatlarla satılabiliyor. 

Kağıdın sahip olduğu boyut, maliyetler üzerinde etki eden önemli bir husus olarak öne çıkıyor. Standart boyuttan farklı boyutlarda olan kağıtlar, çoğunlukla farklı fiyatlandırma politikalarına tabii oluyorlar. Paketlerde bulunan ürün sayısı da fiyatı etkileyebiliyor. Çoklu paketlerin birim fiyatı daha düşükken, daha az ürün içeren paketler yüksek birim fiyat etiketiyle satışa sunulabiliyor.


Baskı Kağıdı Fiyatları

Baskı kağıtlarının maliyetleri genellikle kağıdın kalınlığı, boyutu ve paket içeriği gibi faktörler dikkate alınarak belirleniyor. Kaliteli ve kalın baskı ve fotokopi kağıdı çeşitlerinin birim fiyatı genellikle daha yüksek olabiliyorken, standart kalitedeki ve ince yapıdaki kağıtlar daha uygun fiyatlarla satılabiliyor. Paketteki kağıt miktarı da fiyatlar üzerinde etkili oluyor. Örneğin; daha fazla sayıda baskı kağıdı içeren paketlerin birim fiyatı daha düşük olabiliyor.  


Fotokopi Kağıdı Çeşitleri Aktüel Express'te!

Aktüel Express, her ekonomiye uygun baskı ve fotokopi kağıdı çeşitleri sunuyor. Günlük hayatta ihtiyaç duyulan ve her sektörde kullanılan bu ürünlere göz atarak, bütçenize ve gereksinimlerinize uygun seçenekleri kolayca keşfedebilirsiniz. Belirli dönemlerde düzenlenen kampanyaları takip ederek istediğiniz ürünlere daha uygun fiyatlarla sahip olma şansını yakalayabilirsiniz. 

Kaliteli ürünler ve uygun fiyatlarla, fotokopi ve baskı ihtiyaçlarınızı karşılamak için Aktüel Express her zaman yanınızda!